Działania proekologiczne w branży kosmetycznej

Działania proekologiczne w branży kosmetycznej

W dzisiejszym świecie działania proekologiczne nabierają coraz większego znaczenia. Wobec zagrożenia ekologicznego naszej planety, wynikającego z nieodpowiedzialnego zarządzania rynkiem odpadów i odejścia od naturalnych składników w produkcji, świat woła o pomoc.

Świadome działania proekologiczne

Rośnie świadomość troski o ekologię. Ekologia z gr. Oikos to środowisko, dom, miejsce, w którym żyjemy. Nadszedł czas, aby zadbać o naszą planetę, a zarazem o siebie. Trzeba powrócić do natury i zminimalizować potrzeby, odpocząć od pogoni za pozornymi dobrami cywilizacji.

Świadome podejście proekologiczne staje się koniecznością. Trzeba przyznać, że wiele dzieje się w tej dziedzinie już na etapie produkcji kosmetyków. Wykorzystywane są środki naturalne, przyjazne organizmowi człowieka, zawierające coraz mniej szkodliwych substancji.

Do środków działających toksycznie lub uczulająco na skórę, a nawet układ oddechowy zalicza się wiele składników. Niektóre z nich to np.: parabeny, środki konserwujące,  gliceryny i wiele innych. Ważna jest zatem, aby jak najmniej produktów ze złym składem trafiało w ręce konsumentów.

Pod nazwą syntetic fragrantes może ukrywać się aż ok. 200 składników syntetycznych, które nie są wymienione konkretnie na etykietach produktów. W takim przypadku nie wiemy jakie substancje fundujemy naszemu ciału. Znany jest fakt, że odstawienie kosmetyków często eliminuje problemy skórne. 

Troska o ochronę środowiska

Każdy z nas może włączyć się w działania proekologiczne, aby chronić środowisko. Szczególnie w branży kosmetycznej zainteresowano się powrotem do natury. Istnieje wiele marek tworzących kosmetyki naturalne, co jest zdrowe zarówno dla człowieka jak i świata. 

Po latach zachwytu odkryciami w dziedzinie kosmetyki zaczęto zauważać nie tylko zalety, ale i wady wielu produktów. Okazało się, że moc natury jest niezastąpiona. Dzisiejszym trendem jest dbanie o zawartość naturalnych składników w luksusowych kosmetykach.

Jedna z marek skandynawskich używa w swoich produktach wody z lodowca bogatej w cenne dla skóry minerały. W wielu kosmetykach odchodzi się z kolei od przesadnego wykorzystywania wody w trosce o jej zanikające zasoby. Na rynku kosmetycznym działania proekologiczne są coraz częstsze. 

Zadbajmy zatem o nasze środowisko pogłębiając naszą świadomość w dziedzinie działań proekologicznych. Popularne zero waste ma dzisiaj sens. Odrobina minimalizmu może okazać się bardzo owocna. Jako świadomi konsumenci możemy budować lepsze życie zgodne z prawami natury.

Kosmetyki naturalne

Co może robić każdy z nas, aby jego działania były bardziej proekologiczne? Dobrym wyborem są kosmetyki na bazie składników naturalnych. Zioła od wieków sprawdzają się w przywracaniu zdrowia. Naturalne produkty są bezpieczne dla ciała, upiększają nie szkodząc i mogą działać leczniczo

Najlepsze kosmetyki zawierają w swoim składzie wodę wymienioną na początku, na etykiecie. Naturalne zapachy również cieszą nasze zmysły nie powodując podrażnień i uczuleń. Wiele kosmetyków naturalnych takich jak np.: mydło z Aleppo, sól z morza Martwego działają leczniczo na skórę.

Dobre składniki w kosmetykach to składniki aktywne, które normalizują aktywność naszej skóry, działają regenerująco i wzmacniająco na kondycję skóry. Są to: witaminy C i E, wyciągi z alg, ekstrakty roślinne . Pozytywne składniki to także: kwas hialuronowy, skwalen, witaminy A, B, oleje.

Opakowania naturalne

Działania proekologiczne mają również  zastosowanie w branży kosmetycznej, jeżeli chodzi o zamianę opakowań na bardziej naturalne. Recykling oraz ochrona środowiska to obecnie podstawa przy projektowaniu opakowań produktów kosmetycznych.

Proekologiczne podejście to ponowne przetwarzanie opakowań, minimalizm przy ich projektowaniu i ozdabianiu, a nawet całkowite odejście od opakowań kosmetycznych. Doskonałym wyborem zamiast folii i plastiku jest karton oraz szkło.

Exit mobile version