Dieta na trądzik, która wyleczy Twoją twarz

Dieta na trądzik

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z trądzikiem, od kremów miejscowych po leki na receptę. Jednak podstawową przyczyną trądziku są często wahania hormonalne. Jeśli chcesz szybciej wyleczyć swoją twarz i pozbyć się pryszczy, to rozważ dietę, która zrównoważy poziom hormonów.

Usuń nabiał ze swojej diety

Najlepszym sposobem na leczenie trądziku jest usunięcie nabiału ze swojej diety. Produkty mleczne mogą powodować stany zapalne i podrażnienia w organizmie, co może nasilać trądzik. Może to być trudne, ponieważ wiele przetworzonych produktów spożywczych zawiera mleko, ser i inne produkty mleczne. Te pokarmy zawierają laktozę, która jest rodzajem cukru, który karmi bakterie odpowiedzialne za wywołanie trądziku. Jeśli chcesz zapobiegać powstawaniu wyprysków i leczyć te istniejące, to usuń nabiał całkowicie.

Ogranicz spożycie cukru

Należy również unikać spożywania zbyt dużej ilości cukru. Wysokie spożycie cukru powoduje wzrost poziomu insuliny, co prowadzi do zwiększenia produkcji oleju w skórze i wzrostu stanu zapalnego wokół porów.

Wybieraj słodycze bez cukru

Dieta na trądzik jest uboga w węglowodany. Słodycze bez cukru są produkowane ze sztucznymi słodzikami, takimi jak aspartam, czy miód. Te słodziki są często używane, ponieważ są niskokaloryczne, ale nadal mają słodki smak. Mogą one powodować wzrost poziomu insuliny, co prowadzi do zwiększonej produkcji oleju na powierzchni skóry. To z kolei skutkuje większą ilością wyprysków.

Możesz również samemu przygotować słodycze bez cukru, np. ciastka owsiane bez cukru, które będą bardzo dobrym produktem oczyszczającym skórę i organizm (duża ilość błonnika).

Jedz dużo owoców i warzyw

Owoce i warzywa są jednym z najlepszych pokarmów dla Twojej skóry, ponieważ zawierają mnóstwo witamin i minerałów, które są dobre dla ogólnego stanu zdrowia. Zawierają również przeciwutleniacze, które pomagają Twojemu organizmowi zwalczać choroby i utrzymywać go silnym przed wszelkimi uszkodzeniami ze strony wolnych rodników.

Powinieneś starać się jeść co najmniej pięć porcji owoców i warzyw każdego dnia. Im bardziej kolorowe jest jedzenie, tym lepiej dla Twojego organizmu.

Zwiększ spożycie kwasów omega-3

Tłuszcze omega-3 są jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz jeść, jeśli chcesz oczyścić swoją skórę. Pomagają one zmniejszyć stan zapalny w twoim ciele, który jest jedną z głównych przyczyn powstawania wybuchów trądziku. Badania wykazały, że ludzie, którzy spożywają więcej omega-3 mają niższy poziom stanu zapalnego w organizmie i mniej biomarkerów zapalnych we krwi niż ci, którzy nie spożywają wystarczająco dużo omega-3. Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, takich jak łosoś i nasiona lnu, pomaga również naturalnie zrównoważyć hormony, co również pomaga zmniejszyć stan zapalny w organizmie i poprawić warunki skórne, takie jak trądzik.

Pij dużo wody

Pij co najmniej osiem szklanek dziennie – aby pomóc utrzymać skórę nawilżoną, aby nie pojawiały się na niej suche plamy lub łuszczenie się skóry, które mogą nasilić trądzik. Do picia polecana jest również zielona herbata. Wykazano, że picie zielonej herbaty pomaga zapobiegać powstawaniu wyprysków, ponieważ zawiera związki przeciwzapalne zwane polifenolami, które jak wykazano w badaniach, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk związany z wypryskami trądzikowymi.

Ogranicz kofeinę

Badania wykazały, że kofeina może powodować wzrost produkcji oleju na twarzy, co prowadzi do powstawania wyprysków. Kofeina również podrażnia skórę i czyni ją bardziej podatną na powstawanie pryszczy, ponieważ zwiększa przepływ krwi w pobliżu powierzchni skóry, co pomaga bakteriom łatwo rozwijać się na każdej części ciała, w tym na twarzy! Jeśli więc chcesz mieć czystą skórę, trzymaj się z dala od kawy z kofeiną.

Zioła na trądzik

Możesz również stosować zioła (w tabletkach lub jako herbatka). Dobre zioła na poprawę skóry trądzikowej to:

Podsumowanie

Dieta na trądzik nie tylko pomoże Ci wyleczyć trądzik, ale także zmniejszyć masę ciała. Proces usuwania trądziku jest długotrwały i wymaga czasu. Dzięki stosowaniu odpowiedniej diety masz szansę na szybsze pozbycie się niechcianych krost, a także skutecznie możesz im zapobiec. 

Exit mobile version