Oczyszczanie twarzy jest zdecydowanie najważniejszym etapem pielęgnacji cery. Jeśli jest wykonywane nieprawidłowo, szybko możemy na niej zaobserwować niedoskonałości, zaskórniki czy stany zapalne. Dodatkowo tylko właściwie oczyszczona skóra jest dobrze przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak myć ją rano i wieczorem prawidłowo i jakich kosmetyków używać? Podpowiadamy.
Oczyszczanie twarzy – demakijaż
Kobiety, które na co dzień się malują, podczas oczyszczania skóry twarzy powinny w pierwszej kolejności skupić się na tym, aby usunąć z niej wszelkie pozostałości, które wynikają z użycia produktów, jakimi są kosmetyki do makijażu. W tym celu można użyć specjalnych, mokrych chusteczek do demakijażu, mleczka lub płynu do demakijażu, bądź płynu micelarnego. Nasączonym wacikiem należy delikatnie pocierać skórę, aby usunąć z niej warstwy pudru, podkładu, tuszu czy kredki do brwi. Twarz musimy oczyszczać do momentu, kiedy po przetarciu jej wacikiem, będzie on czysty.
Mycie twarzy żelem, pianką lub emulsją
Po wykonaniu demakijażu należy umyć skórę, wykorzystując w tym celu kosmetyki do oczyszczania twarzy, takie jak pianki, żele czy emulsje. Wystarczy nałożyć odrobinę kosmetyku na dłoń, a następnie wmasować go w skórę kolistymi ruchami. Nie zapominajmy wówczas również o szyi, a na koniec dokładnie spłuczmy preparat letnią wodą.
Wybierając kosmetyk do oczyszczania twarzy, warto zwrócić uwagę na potrzeby swojej skóry. Zwłaszcza posiadaczki cery wrażliwej, muszą uważać na preparaty zawierające silne środki powierzchniowo-czynne, a więc SLS-y i SLES-y, które mogą ją nie tylko przesuszać, ale także podrażniać i powodować zaczerwienienie. Osoby, które zmagają się z trądzikiem, również powinny sięgnąć po żel lub piankę do oczyszczania twarzy, który nie przesuszy nadmiernie ich skóry i nie spowoduje zwiększenia wydzielania sebum.
Dlaczego twarz należy myć rano i wieczorem?
Należy pamiętać, że twarz trzeba oczyszczać nie tylko wieczorem po wykonaniu demakijażu, ale również rano, ponieważ po nocy znajdują się na niej pot, sebum oraz zanieczyszczenia i roztocza. Wszystkie te czynniki mogą zatykać pory i przyczyniać się do powstawania niedoskonałości. Z tego powodu rano nie musimy wykonywać dwuetapowego oczyszczania twarzy, w którym wykorzystuje się płyn micelarny lub mleczko do demakijażu, lecz musimy umyć twarz, korzystając z pianki, żelu lub emulsji, aby była ona przygotowana na dalsze kroki pielęgnacyjne, a więc tonizację, nałożenie kremu nawilżającego na dzień, filtra przeciwsłonecznego i make-upu.