Jaki zabieg wykonać na przebarwienia na twarzy?

Avatar
Jaki zabieg wykonać na przebarwienia na twarzy?

Sposób leczenia przebarwień na twarzy zależy od rodzaju skóry i stopnia nasilenia pigmentacji. Dostępne są preparaty wybielające, laserowe usuwanie przebarwień, peelingi chemiczne i hydrochinon. Dowiedz się więcej o tych opcjach, zanim zdecydujesz, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia. Krioterapia może leczyć szeroki zakres przebarwień na twarzy. Podczas zabiegu skóra staje się biała i tworzy się na niej mały pęcherz, który goi się w ciągu jednego do dwóch tygodni. Nadmiar pigmentacji zniknie wraz z pęcherzem.

Hydrochinon

Chociaż hydrochinon jest generalnie bezpieczny i odpowiedni dla wszystkich typów skóry, mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Osoby o głębszych odcieniach skóry, o skórze wrażliwej lub z wysypką w wywiadzie nie powinny stosować hydrochinonu. W sporadycznych przypadkach może wystąpić ochronoza egzogenna (niebieskie lub czarne plamy), która jest rzadkim, ale poważnym skutkiem ubocznym stosowania hydrochinonu.

Ponieważ hydrochinon nie miesza się z innymi produktami, ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami i uważnie obserwować swoją skórę. Jeśli wystąpi suchość lub podrażnienie, należy natychmiast zaprzestać stosowania produktu. Jeśli po zastosowaniu hydrochinonu zauważysz paradoksalne przyciemnienie skóry, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Hydrochinon jest bezpieczny w stosowaniu jako środek do leczenia miejscowego. Jednak niektóre działania niepożądane występują rzadko i mogą wymagać nadzoru lekarza.

Preparaty wybielające

Istnieją różne rodzaje preparatów wybielających skórę, a większość z nich jest skuteczna w usuwaniu brązowych przebarwień na twarzy. Preparaty te zawierają hydrochinon, aktywny składnik, który zmniejsza produkcję melaniny w skórze. Kremy wybielające, mleczka i żele dostępne bez recepty zawierają zwykle mniejsze stężenie substancji czynnych. Jednak zarówno produkty wybielające dostępne bez recepty, jak i te wydawane na receptę mogą być skuteczne, ale ważne jest, aby znać składniki tych produktów.

Przeczytaj również:  Jak wyglądają zabiegi antycellulitowe w gabinecie kosmetycznym

Składniki tych kremów składają się z alfa-hydroksykwasów, w tym kwasu glikolowego i mlekowego. W niektórych preparatach znajdują się również sutilainy, enzymy z rodziny kerataz, które pomagają preparatom wniknąć głęboko w skórę. Składniki te zmniejszają produkcję melaniny i ułatwiają proces łuszczenia. Na przykład Glyquin zawiera 4% hydrochinonu i 10% kwasu glikolowego i nie zawiera siarczynów.

Peelingi chemiczne

Istnieje kilka różnych rodzajów peelingów chemicznych. Niektóre z nich są delikatne i bezpieczne, podczas gdy inne mogą powodować zaczerwienienie, opuchliznę, a nawet uczucie ściągnięcia skóry. W każdym przypadku peeling jest wykonywany na twarzy i zwykle przeprowadza się go w ambulatoryjnym centrum chirurgicznym. Przed poddaniem się zabiegowi peelingu chemicznego pacjent powinien poznać potencjalne zagrożenia. Poniżej przedstawiono niektóre z powszechnych efektów ubocznych związanych z peelingami chemicznymi.

Jeśli przebarwienia są spowodowane predyspozycjami genetycznymi, peelingi chemiczne mogą nie pomóc. Mogą one jednak pomóc w zmniejszeniu blizn potrądzikowych. Jeśli przebarwienia są wynikiem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, konieczne może być zastosowanie głębszego peelingu chemicznego. Peelingi chemiczne mogą również zwiększać ryzyko infekcji, w tym zimnej owrzodzeń i wirusa opryszczki. Pacjenci powinni zawsze konsultować się z dermatologiem, aby uzyskać odpowiednie leczenie.

Laserowe odnawianie skóry

W zależności od miejsca zabiegu, laserowe usuwanie przebarwień skóry twarzy może poprawić wygląd małych, nieatrakcyjnych plam. Zazwyczaj w ciągu pierwszych kilku dni przebarwienia są czerwone, ale po miesiącu lub dwóch bledną do jasnoróżowego koloru. Po tym czasie można stosować makijaż lub zakamuflować je za pomocą kosmetyków. Zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i zwykle trwa mniej niż godzinę.

Podczas konsultacji pracownik służby zdrowia zbada skórę i wyjaśni ewentualne zagrożenia i korzyści. Przed laserowym resurfacingiem skóry lekarz może zasugerować serię zabiegów. Aby zminimalizować ryzyko i poprawić wyniki, lekarz może zalecić kilka zabiegów na przebarwienia. Zabieg trwa około 30 minut i może być bolesny. Niektórzy pacjenci przyjmują środki uspokajające, aby zrelaksować się podczas zabiegu. Okres rekonwalescencji może trwać dwa tygodnie.

Przeczytaj również:  Jak wyglądają zabiegi na rozstępy w gabinecie kosmetycznym
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *