Jak dbać o piękny uśmiech?

Codzienna higiena jamy ustnej to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych osób w każdym wieku. Czyste i zdrowe zęby dodają uroku i są prawdziwą ozdobą człowieka. Warto dowiedzieć się, jak skutecznie zadbać o zęby i piękny uśmiech.
Avatar

Dbanie o zęby obejmuje kilka elementów. Gdy są one wykonywane skrupulatnie i regularnie, korzystnie wpływają na stan zdrowia całego organizmu. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować uzębienie.

Higiena jamy ustnej – jak prawidłowo myć zęby?

Zęby należy szczotkować, wykonując szczoteczką ruchy wymiatające, okrężne, ruchy przód-tył oraz góra dół. Szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni. Wszystkie powierzchnie zębowe należy myć dokładnie nie rzadziej, niż 2 razy dziennie. Zajmuje to zwykle co najmniej 2 minuty. Możesz też wspomóc się profesjonalną pomocą dentystyczną. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie zabiegi stomatologii estetycznej pomagają zachować piękny uśmiech na dłużej, zobacz więcej na stronie Centrum Stomatologii Galeria Uśmiechu.

Czym myć zęby – nie tylko szczoteczka i pasta

Czym myć zęby? Obecnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów szczoteczek: manualną, soniczną i elektryczną. Wybór konkretnego modelu zależy od ciebie i twoich wymagań. Jeśli nie wiesz, która szczoteczka będzie najlepsza w twoim przypadku, zapytaj o to swojego dentystę.

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Zwróć uwagę na to, aby włosie było odpowiedniej twardości. Często szczoteczki mają dodatkowe elementy przydatne do nabłyszczania powierzchni zębów. Niektóre z nich są wyposażone w różnej długości włosie, które jest ułożone pod różnymi kątami. Dzięki temu ułatwione jest dotarcie do szczelin między zębami i wszędzie tam, gdzie najczęściej zostają resztki jedzenia. Szczoteczka nie może podrażniać i ranić delikatnych dziąseł, nie powinna też być zbyt miękka. Pamiętaj o tym, aby wymieniać ją nie rzadziej, niż co 3 miesiące.

Przeczytaj również:  Szałwia lekarska na trądzik. Jak stosować?

Pasta i pozostałe akcesoria do utrzymania higieny jamy ustnej

Oprócz szczoteczki do prawidłowej higieny używaj odpowiedniej pasty do zębów, która jest dostosowana do twoich potrzeb. Może to być pasta wybielająca, pasta dla osób z nadwrażliwymi dziąsłami, pasta dla palaczy itd. Warto też używać płynu do płukania jamy ustnej, który zwalcza bakterie i odświeża oddech. Nie zapomnij też o nici dentystycznej, aby pozbyć się pozostałości jedzenia, które utknęły w szczelinach międzyzębowych i szczoteczce do czyszczenia języka, aby usunąć osad.

Co robić, aby zęby były zdrowe?

Odpowiednia dieta bogata w składniki odżywcze oraz unikanie spożywania słodyczy to podstawowe zasady, dzięki którym można zachować zdrowie zębów. Wśród istotnych czynników, które mają realny wpływ na zdrowie zębów, wymienić należy regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Co najmniej raz na pół roku warto odwiedzić dentystę, nawet jeśli nie obserwujesz żadnych niepokojących objawów. Lekarz podpowie ci, jak dbać o twoje zęby, przypomni o potrzebie wykonania dodatkowych zabiegów, np. piaskowania, skalingu, wybielania lub fluoryzacji.

Zdrowa, urozmaicona dieta i utrzymanie prawidłowej higieny zębów to podstawa. Regularnie odwiedzaj stomatologa i stosuj się do jego wskazówek dotyczących dbania o zęby, a przez długie lata będziesz mógł cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *