Substancje w kosmetykach – bezpieczne i groźne dla kobiet w ciąży

Ciąża to okres, gdy trzeba szczególnie dbać o zdrowie. Nie tylko dieta, aktywność i używki, ale też kosmetyki mogą wpływać na rozwój dziecka. Czego unikać, po co można sięgać bez obaw? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

W momencie, kiedy przyszła mama dowiaduje się o swoim stanie, często wywraca wszystkie przyzwyczajenia do góry nogami. Zaczyna bardziej dbać o swoje zdrowie, ciągle martwi się o swojego nienarodzone dziecko. Wiele ciężarnych kobiet zwraca wówczas szczególną uwagę na to, co je, ale nie tylko dieta jest ważna. Również kosmetyki stosowane na co dzień mogą zawierać substancje, które potencjalnie mogą wpływać na rozwój dziecka. Wiedza na ten temat jest kluczowa dla bezpieczeństwa twojego i maluszka.

Jak sprawdzić, co się dzieje z dzieckiem? Przez badania prenatalne!

Zanim kobieta zorientuje się, że może być w ciąży, minie kilka tygodni – a na początku raczej nie zmieni swoich nawyków. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co się w tym czasie wydarzy. Dlatego specjaliści rekomendują, by wykonać badanie prenatalne możliwie jak najszybciej. Bez względu na wiek czy czynniki ryzyka wynikające z obciążenia genetycznego matki lub ojca.

Jednym z badań prenatalnych, które pomaga przewidzieć stan zdrowia nienarodzonego dziecka, jest test NIFTY Pro – to zaawansowane badanie genetyczne, które wykorzystuje nowoczesną technologię sekwencjonowania DNA, umożliwiającą wykrycie chromosomalnych zaburzeń genetycznych. Jego dokładność ocenia się nawet na 99%.

Test NIFTY jest bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka, ponieważ polega na analizie próbki krwi matki. Choć badanie to jest niezwykle dokładne, nie daje gwarancji całkowitego wykluczenia wszystkich zaburzeń genetycznych – pokazuje stan z chwili pobrania krwi, a czynniki zewnętrzne oddziałują na organizm kobiety przez całą ciążę. Z tego powodu jest niezwykle istotne, by świadomie podejść do wyboru kosmetyków i produktów, które możesz stosować podczas ciąży.

Substancje szkodliwe dla rozwoju płodu – takich kosmetyków unikaj!

Ciąża to okres, kiedy ciało kobiety jest szczególnie wrażliwe na różne substancje chemiczne, które mogą wpływać na rozwój dziecka. Należą do nich niektóre składniki kosmetyków. Parabeny, to konserwanty często używane w kosmetykach, które mogą działać jak hormony i zakłócać naturalny rozwój hormonalny płodu. Inne substancje, których należy unikać, to ftalany, które są często stosowane jako utrwalacze zapachu w perfumach. Badania wykazały, że mogą one wpływać na rozwój układu hormonalnego.

Zbyt duże dawki takich substancji mogą prowadzić do problemów zdrowotnych u dziecka, takich jak:

Kolejnym składnikiem, którego należy unikać podczas ciąży, jest retinol – wysokie dawki mogą prowadzić do wad rozwojowych płodu. Hydrochinon jest związkiem, który może być absorbowany przez skórę, a jego wysokie stężenie może prowadzić do zaburzeń w rozwoju dziecka. Sprawdzaj etykiety kosmetyków także pod kątem obecności formaldehydów. Często stosuje się je w produktach do pielęgnacji włosów.

Przykłady bezpiecznych substancji w składzie kosmetyków

Podczas ciąży możesz wciąż korzystać z wielu kosmetyków – pod warunkiem że są one bezpieczne dla ciebie i twojego dziecka. Należy wybierać produkty zawierające naturalne składniki, takie jak oleje oraz woski roślinne czy minerały i witaminy. Przykładowo olej jojoba jest doskonałym nawilżaczem, który jest całkowicie bezpieczny do użytku podczas ciąży.

Wosk pszczeli to naturalny emolient, również nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki czy dziecka. Witaminy, takie jak witamina E, pomagają nawilżać skórę i chronić ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Naturalne minerały, takie jak cynk, poprawiają ochronę skóry przed szkodliwym działaniem słońca.

Exit mobile version