Białe zęby – jak utrzymać śnieżnobiały uśmiech i na jakie zabiegi się zdecydować?

Aleksandra
białe zęby

Chcesz mieć białe zęby, ale nie wiesz, jak wybielić uzębienie i zadbać o utrzymanie pożądanego koloru? Przygotowaliśmy dla ciebie tekst, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat!

Białe zęby to w naszej kulturze jeden z wyznaczników piękna – gwiazdy show-biznesu wydają naprawdę wiele na wizyty w profesjonalnych gabinetach stomatologii i stomatologii estetycznej. Jak mieć białe zęby i zadbać o nie, bez wielotysięcznych inwestycji? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat!

Po więcej porad na temat białych zębów zajrzyj na: https://dentinfo.pl/

Najlepsze sposoby na białe zęby

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie białych zębów jest ich regularne szczotkowanie i nitkowanie. Szczotkowanie usuwa powierzchniowe przebarwienia i pomaga zapobiegać powstawaniu nowych. Nitkowanie pomaga usuwać płytkę nazębną i inne zanieczyszczenia spomiędzy zębów, gdzie samo szczotkowanie nie dociera. 

Ponadto regularne kontrole stomatologiczne i czyszczenie zębów mogą pomóc w usuwaniu głęboko osadzonych przebarwień i utrzymaniu jak najlepszego wyglądu zębów. Istnieje również wiele produktów wybielających dostępnych bez recepty, takich jak pasty do zębów, żele i paski. 

Ważne jest jednak, aby przed użyciem któregokolwiek z tych produktów skonsultować się z dentystą, ponieważ niektóre z nich mogą uszkodzić szkliwo zębów. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz zachować jasny, biały uśmiech przez wiele lat.

Najczęstsze przyczyny przebarwień zębów

Jest wiele rzeczy, które mogą powodować przebarwienia zębów. Niektóre z najczęstszych przyczyn przebarwień zębów to picie kawy, herbaty lub czerwonego wina, palenie tytoniu oraz spożywanie niektórych pokarmów, takich jak jagody i sos sojowy. 

Ponadto niektóre leki, takie jak antybiotyki tetracyklinowe, również mogą powodować przebarwienia zębów. Przebarwienia zębów mogą być również spowodowane starzeniem się oraz zużyciem spowodowanym codziennym użytkowaniem. Z czasem szkliwo na zębach zaczyna się ścierać, odsłaniając znajdującą się pod nim żółtawą zębinę. 

Przeczytaj również:  Wygładza, rozświetla, odmładza i zapobiega utrwalaniu zmarszczek mimicznych. Dlaczego botoks jest najpopularniejszym zabiegiem na świecie?

W niektórych przypadkach przebarwienia zębów mogą być również spowodowane stanem chorobowym, np. chorobą nerek lub żółtaczką. Jeśli niepokoją cię przebarwienia zębów, porozmawiaj z dentystą. Pomoże ci on ustalić przyczynę problemu i zaleci odpowiednie metody leczenia.

Czy potrzebujesz wizyty u dentysty w celu wybielenia zębów? 

Na rynku dostępnych jest wiele produktów wybielających zęby bez recepty, które obiecują usunąć przebarwienia i zapewnić ci jaśniejszy uśmiech. Jednak przed użyciem któregokolwiek z tych produktów należy skonsultować się z dentystą, aby upewnić się, że Twoje zęby są wystarczająco zdrowe, by poddać się leczeniu. 

Ogólnie rzecz biorąc, zęby, które zżółkły na skutek palenia papierosów lub zostały przebarwione na skutek picia kawy albo innych napojów o ciemnym kolorze, są dobrymi kandydatami do wybielania zębów. Natomiast zęby uszkodzone w wyniku próchnicy lub zużycia mogą nie zareagować dobrze na zabieg. 

Ponadto przed poddaniem się wybielaniu zębów należy upewnić się, że dziąsła są zdrowe, ponieważ środki wybielające mogą powodować podrażnienia. Pamiętaj też, że kamień nazębny również musi być usunięty!

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Jednym z popularnych sposobów jest zmieszanie sody oczyszczonej z nadtlenkiem wodoru w celu uzyskania pasty. Pastę tę można następnie stosować do mycia zębów, a wiele osób zgłasza, że widzi dobre rezultaty już po kilku użyciach. 

Inną metodą jest pocieranie zębów wewnętrzną częścią skórki banana. Uważa się, że ta metoda jest szczególnie skuteczna w usuwaniu przebarwień spowodowanych używaniem kawy i tytoniu. 

Wreszcie niektórzy ludzie uważają, że naturalnym sposobem na wybielenie zębów jest stosowanie mieszanki sproszkowanego węgla drzewnego i wody. 

Chociaż nie ma naukowych dowodów na poparcie tych twierdzeń, wiele osób twierdzi, że uzyskuje dobre rezultaty, stosując te domowe sposoby.

Niektóre zagrożenia związane z wybielaniem zębów

Choć może się wydawać, że wybielanie zębów jest nieszkodliwym zabiegiem upiększającym, w rzeczywistości może być dość niebezpieczne. Najpopularniejsza metoda wybielania zębów wymaga użycia silnych środków chemicznych, które mogą uszkadzać szkliwo zębów i prowadzić do nadwrażliwości. 

Przeczytaj również:  Wiesz jak wygląda drzewo miłorzębu japońskiego?

Badanie opublikowane w Journal of Esthetic and Restorative Dentistry wykazało, że prawie połowa osób stosujących produkty do wybielania zębów doświadcza zwiększonej wrażliwości zębów. Wrażliwe zęby nie tylko powodują ból i dyskomfort, ale są również bardziej podatne na powstawanie ubytków i innych uszkodzeń zębów. 

Innym zagrożeniem związanym z wybielaniem zębów jest podrażnienie dziąseł. Środki wybielające stosowane w wielu produktach do wybielania zębów mogą powodować stan zapalny i bolesność dziąseł. W niektórych przypadkach takie podrażnienie może nawet prowadzić do recesji dziąseł, odsłaniając korzenie zębów i czyniąc je bardziej podatnymi na próchnicę. 

Wreszcie nadużywanie środków wybielających może prowadzić do nierównomiernego wyglądu zębów – niektóre ich części pozostaną w naturalnym kolorze, podczas gdy inne będą znacznie jaśniejsze. Z tych powodów przed rozpoczęciem wybielania zębów należy skonsultować się z dentystą.

Białe zęby to coś, o co warto zadbać. Warto wcześniej mieć jednak świadomość, że uzyskanie naprawdę śnieżnobiałego uśmiechu może być niemożliwe, a przeprowadzenie zabiegu wybielania zębów – wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Pamiętaj, że w pierwszej kolejności o białe zęby najlepiej zadbać zmianą zarówno diety, jak i nawyków!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *