Płyn wokół implantu piersiowego — kiedy występuje?

Aleksandra
płyn przy implancie

Chirurgia estetyczna jest w Polsce popularna, a korekty różnych części ciała coraz mniej szokują. Coraz więcej Polek poddaje się nawet tak inwazyjnym zabiegom jak powiększanie piersi. Niestety, w związku z tym liczba powikłań też przyrasta. Jednym z częstych powikłań po operacji jest gromadzenie płynu wokół implanta.

Płyn wokół implantu piersiowego — dlaczego powstaje?


Statystyka jest nieubłagana — po tego typu operacji dochodzi do powikłań wynikających z długotrwałego przebywania ciała obcego w ciele kobiety. Gromadzenie płynu wokół implantu piersiowego nazywane jest również późnym seromatem. W powikłaniu tym nie do końca jasne jest, dlaczego powstaje.
Jedną z przyczyn może być mechaniczne drażnienie tkanek przez implant o teksturowanej (nie gładkiej) powierzchni — w tych przypadkach odpoczynek, odciążenie rąk, unieruchomienie piersi w mocnym staniku w znacznym odsetku przypadków powoduje samoistne ustąpienie płynu.

Drugą przyczyną może być infekcja bakteryjna — w tych przypadkach zwykle tuż przed pojawieniem się płynu występuje jakaś choroba infekcyjna typu zapalenie zatok czy ucha. Bakterie powodujące te stany zapalne wysiewają się do krwi i z prądem krwi docierają do implantów — ciało obce nie ma zdolności obronnych przed bakteriami, które wykorzystują to i osiedlają się na powierzchni. W zależności od rodzaju i od liczby bakterii występuje bardziej lub mniej nasilona reakcja obronna organizmu, skutkująca zapaleniem — czasami to ostry stan ropny wymagający operacji w trybie pilnym, a czasami to przewlekłe gromadzenie się płynu, które nie wymaga natychmiastowej reakcji.
Jeśli stan utrzymuje się, trzeba spróbować nakłuć płyn — najlepiej pod kontrolą usg żeby nie uszkodzić implantów – nakłucie z jednej strony spowoduje odbarczenie piersi (ulgę) z drugiej mamy materiał do posiewu i ewentualnego leczenie zgodnie z jego wynikami.

Dowiedz się więcej o powikłaniach pooperacyjnych na portalu Ratownik Medyczny

Przeczytaj również:  Wygładza, rozświetla, odmładza i zapobiega utrwalaniu zmarszczek mimicznych. Dlaczego botoks jest najpopularniejszym zabiegiem na świecie?

Kolejną przyczyną pojawienia się płynu może być pęknięcie implantu, dlatego w przypadku podejrzenia płynu wokół implantów warto wykonać usg piersi i implantów — badanie to może określić ilość płynu i oceni stan implantów.
Warto też w takich przypadkach poza usg wykonać rezonans piersi i implantów — to badanie najdokładniej uwidoczni stan implantów. Jeśli jest podejrzenie pęknięcia w rezonansie to nawet gdyby po wyjęciu implant był cały to powinna być uwzględniona gwarancja na niego.

Nie można też zapominać o rzadkiej, choć najniebezpieczniejszej przyczynie pojawienia się płynu — chorobie nowotworowej. Jeśli płyn został nakłuty to warto go wysłać na badanie cytologiczne — dzięki temu można wykazać obecność komórek nowotworowych.

Płyn wokół implantu piersiowego- dalsze postępowanie

Każda pacjentka poddająca się operacji implantów piersi powinna pamiętać, że implanty z założenia mają pozostać na całe życie, te nowoczesne nie wymagają wymiany po 10 latach jak kiedyś. sSatystyka jednak mówi, że nawet 20-30% kobiet musi się poddać w ciągu 10 lat od założenia implantów ponownej operacji — jedną z przyczyn może być pojawienie się płynu wokół implantów.

Trzeba również dbać o regularne badanie piersi oraz usg, co najmniej raz na rok. Pomoże to nie tylko uniknąć powikłan po operacjach piersi, ale również szybko wykryć inne nieprawidłowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *